Genetik Testler Mama Bileşenlerinin İzlenebilirliğini Artırıyor


Köpek ve kedi sahipleri artan bir şekilde, mama bileşeninde listelenen hayvansal proteinin gerçekten o tür ve belirtilen miktarda olduğunun güvencesini almak istemektedir. Aynı şekilde, evcil hayvan sahipleri, özellikle evcil hayvanların alerjileri olduğunda, listelenmemiş türlerin bulunmadığı güvencesini talep etmektedirler. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, istenmeyen türlerin mevcut olması veya bileşenlerin bulunmamasının etiketlenmesi nedeniyle bazı davalar ve diğer olumsuz sorunlar ortaya çıkmıştır. Evcil hayvan mamalarının genetik testleri, köpek, kedi ve diğer evcil hayvan mama şirketlerini dava ve skandallardan korurken, pazarlama iddialarını doğrulayabilir.

Orivo firmasının genel müdürü Svein Haugmo, “genetik protokellerle evcil hayvan mamaları üreten şirketler, etiket talepleri söz konusu olduğunda müşterileri ile daha şeffaf olabilirler ve 2020 kalkınma planlarımızdaki amaç, evcil hayvan mamalarında somon, tavuk, ördek veya kuzu gibi tam hedef bileşenleri ölçebilmektir” diye aktarmıştır.

Mevcut olması gereken hedef türlerin miktarını bilmek, mama şirketlerinin yanlış malzemeler kullanıldığında sorun yaşamamalarına yardımcı olabilir. Türlerin genetik imzaları, beklenen değerlerden farklılık göstermekte ve bir ürün fabrikadan çıkmadan önce müdahale edilebilmektedir.

Yanlış içerik etiketi, mama endüstrisini nasıl tehdit eder?

Yasal sorunların dışında, evcil hayvan mamalarındaki yanlış türlerin, alerjisi olan köpekler için tıbbi etkileri olabilir. Bilim adamları, hayvanlarını etiketlerinde listelemedikleri evcil hayvan yiyeceklerinde at, inek, tavuk, ördek, balık, keçi, kaz, domuz, tavşan, koyun ve hindi genetik izlerini bulmuşlardır. İtalya’da bulunan Padua Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yapılan genetik analizlere göre, test edilen kuru ve ıslak mamaların çoğunluğu yanlış etiketli olduğunu belirtmişlerdir.

Kaynak: petfoodindustry.com