Evde Yapılan Konservelerde Botulizm Tehlikesi!


Bu sabah öğrendiğimiz bilgiye göre, ülkemizde evde yaptıkları turşudan yiyen çift “Botulizm” sebebiyle felç oldu. Var olan en toksik maddelerden biri olan Clostridium botulinum, hayatı tehdit edici paralitik bir hastalık olan botulizme neden olan bakterilerdir. Clostridium botulinum bakterileri, solunum için kullanılan kasların felç edilmesi yoluyla solunum yetmezliğine yol açan bir toksin üretir.

Nasıl Bulaşır?

Bu mikroorganizmanın gelişimi esnasında üretilen toksini içeren gıdanın tüketilmesi ile oluşan ciddi bir gıda zehirlenmesidir. Botulismus toksini, konserve mısır, biber, yeşil fasulye, çorba, pancar, kuşkonmaz, mantar, olgun zeytin, ıspanak, ton balığı, tavuk ve tavuk ciğeri ve ciğer kafa ve hafif öğle yemeği etleri, jambon, sosis, doldurulmuş patlıcan, ıstakoz ve tütsülenmiş ve tuzlanmış balık gibi gıdalarda saptanmıştır. Yıllık olarak kaydedilen birçok vakanın, yetersiz işlenmiş gıdalarla, ev yapımı konservelerden kaynaklandığı görülmüştür. Zaman zaman ticari üretilen gıdalarda da rastlanmıştır. Sosis, et ürünleri, konserve sebzeler ve deniz ürünleri en sık karşılaşılan gıda ürünleridir.

Belirtileri Nelerdir?

Botulizm toksini sinir sistemini etkiler. Botulizm belirtileri genellikle 18 ile 36 saat içinde ortaya çıkar, ancak bazı durumlarda dört saat veya sekiz gün kadar kısa bir süre içinde ortaya çıkabilir. Botulizm semptomları arasında çift görme, sarkık göz kapakları, konuşma ve yutma sorunları ve nefes almada zorluk vardır. Botulizm, hastalık tedavi edilmezse 3 ile 10 gün içinde ölümcül olabileceğinden, gıda zehirlenmesinin en tehlikeli formlarından biridir.

Korunma Yolları Nelerdir?

Ev konservelerinin hazırlanması sırasında yeterli ısı ve basınç uygulanmak ve tüketilmeden önce 10 dakika kaynatmak bu hastalıktan korunmanın en önemli kısmıdır. Şişmiş konservelerin açılmaması, kokuşmuş besinlerin yenilmemesi gerekir.

Kimler Riskli Gruptadır?

Uygun koşullarda konserve edilmemiş, saklanmamış , şüpheli ve ambalajı bozulmuş gıdaları tüken kişiler risk altındadır.

Kaynak: thespruceeats.com