Daha İyi Bir Ekonominin Yaratılmasında Gıda Atıklarına Daha Fazla Odaklanılması Gerekiyor


AB’de, yılda yaklaşık 88 milyon ton yemek atığı üretilmekte ve bunun da 143 milyar Avro olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam 2020 yılına kadar yaklaşık 126 milyon ton yiyecek atığına yükselecek.

Yiyecek israfı sadece etik ve ekonomik bir mesele değil, aynı zamanda sınırlı doğal kaynakların ortamını da tüketiyor.

Bir kişinin israfı başka bir kişinin hazinesidir.

Son zamanlarda, gıda atıklarının yeniden dağıtılması ve geri dönüştürülmesine olan ilginin artmasıyla birlikte, giderek daha fazla şirket, fazla gıdalarını hayır kurumlarına bağışlamak istiyor.

Son zamanlarda, tahıl ve atıştırmalık şirketi Kellogg Europe, aksi takdirde israf edilecek gıdanın yenilikçi kullanımına bakma sözü veren organik atıkları azaltma konusunda yeni ve iddialı bir hedef ilan etti.

Buna, diğer girişimlerin yanı sıra, bir atık üründen değer elde etmek için şirketin başkalarıyla birlikte çalıştığı sektörler arası işbirliklerinin yaratılması da yer alıyor.

Hareket, şirketin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilirlik Gelişim Hedefleri’ne uygun olarak gıda atıklarını azaltmak için çok uluslu şirketler ve kuruluşlar ile oluşturdukları koalisyonun bir parçası.

Bununla birlikte, fazla gıda bağışları, gıda atığı kullanımıyla ilgili belirsiz bir politika tarafından sık sık engellenmiştir. 2017’de, AB Denetçiler Mahkemesi, Avrupa Komisyonunu, gıda atıklarını etkin bir şekilde ele alarak kaynak açısından verimli bir gıda tedarik zincirine katkıda bulunamaması nedeniyle ağır bir şekilde eleştiren bir rapor yayınladı.

Bunu ele almak amacıyla Mayıs 2018’de kabul edilen gözden geçirilmiş bir AB atık mevzuatı, AB ülkelerini gıda tedarik zincirinin her aşamasında gıda atıklarını azaltmak için harekete geçmeye, ortaklar bazında gıda atık seviyelerini izlemeye ve rapor vermeye çağırdı.

Bu aynı zamanda, 2019 yılı sonuna kadar AB’nin Gıda Zararları ve Gıda Atıkları Platformu tarafından kabul edilmesinden dolayı, yiyecek atığının önlenmesine yönelik eylem önerileri hakkında bir yayın hazırladı.

Bu, gıda sistemimizi yeniden tasarlamaya ve gıda atığının dağıtımını kolaylaştırmaya önemli bir katkı sağlamak için ayarlanmıştır.

Kaynak: EURACTIV