Almanya’da Gıda Skandalı


Almanya’da başka bir gıda skandalı gündemde yer alıyor. Wilke firmasından listeria ile enfekte olmuş et ürünlerinin sonucu olarak üç kişinin öldüğü, 37 kişinin de bakteri nedeniyle hastalandığı söylendi.

Şirketin üretimi şu anda durduruldu ve ihmal edilen cinayet şüphesiyle ilgili olarak sosis üreticisinin genel müdürüne karşı soruşturma prosedürleri başlatıldı. Ancak, Wilke firmasının ürünlerinin 21 AB ülkesinde ve dünyadaki diğer birçok ülkede 13 farklı marka altında satıldığı için etler zaten geniş çapta dağıtılmıştı.

Almanya ve AB’de uygun gıda kontrollerine rağmen, bu kadar geniş skandallar art arda nasıl olabilir?

Bilinenlere göre, skandalın halka açıklanmasından bu yana birkaç olay yaşandı. 12 Ağustos gibi erken bir tarihte, Robert Koch Enstitüsü, Wilke ürünlerinde listeria şüphesi olduğunu bildirdi. Ancak Hessen çevre bakanlığı raporu aldıktan sonra, sekiz gün boyunca toplanmadı. Ağustos ve Eylül aylarında, yetkililer sosis fabrikasını iki defa denetlediler, ikinci denetim sonrasında büyük bir oranda hijyenik sorunların ortadan kaybolduğunu belirttiler. Ancak kısa bir süre sonra, 2 Ekim’de, etkilenen tüm ürünlerin yayılmasını durdurmak için önlemler başlatıldı ve 1100 ürünün listesi yayınlandı. Çevre bölümünden alınan verilere göre, şu anda piyasada tehlikeli ürün bulunmamakta. O zaman ürünlerin piyasadan çekilmesi başka soruları da beraberinde getiriyor. Şirket denetlenmelerinin ardından neden böyle bir sorun ile karşılaşıldı? Bakanlık sözcüsü, süreçle ilgili sorun olduğunu kabul etti. Hatalar yapılmış olmasına rağmen, iç süreçler şimdi optimize edildiğini belirtti. Bakanlık sözcüsü, “Bu ürünler piyasada yer almamalıydı” dedi.

KAYNAK: EURACTIV