ABD Çiftlik Sütlerindeki İlaç Kalıntılarını Takip Edecek


Amerikan hükümeti, beta-laktam ve tetrasiklin türevi antibiyotikler (penisilin, oksitetrasiklin) için süt toplama tankerlerini test etmek amacıyla yeni bir pilot program başlattı. Pilot program, 2015 yılında, çiğ sütte test edilmesi gereken beta-laktamlar içeren antibiyotikler dışındaki çeşitli antibiyotik çeşitlerini genişletme yollarını değerlendirmek üzere Ulusal Eyaletlerarası Süt Gönderileri Konferansı ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Program, tetrasiklin kalıntılarının gıda arzına girmemesini sağlamayı ve Pastörize Süt Yönetmeliğinde kalıcı değişiklikler yapmadan önce uygulamaya yönelik engelleri tespit etmeyi amaçlamaktadır.

Pilot program için süt çiftlikleri üzerinde kullanımlarına, test yöntemlerinin kullanılabilirliğine ve programın uygulanabileceği hıza bağlı olarak ilaçlar arasında tetrasiklin türevi antibiyotikler sınıfı seçildi. Neredeyse tüm ABD mandıra çiftliklerinde sütleri tetrasiklin kalıntıları için test edilmiş olacak ve tüm “A” Sınıfı süt tesislerinin programa katılmaları teşvik edilmektedir.

Şu anda, her süt tankeri, süt işleme tesisleri tarafından kabul edilmeden önce beta-laktam antibiyotik kalıntıları için test edilmektedir ve bu test değişmeyecektir. Pilot program kapsamında, “A” Sınıfı tesislerine gelen her 15 tankerden en az birinin, üç ayda bir tetrasiklin kalıntıları için test edilmesi amaçlanmaktadır.

Eğer bir tanker tetrasiklin kalıntısı için pozitif test yaparsa, süt dökülecek ve geldiği çiftlik, sütün değerinden sorumlu olacaktır. Çiftlik aynı zamanda geçici olarak süt lisansını da kaybedebilir.

Her fabrika veya şirket bu şartlara en iyi şekilde nasıl uyulacağını belirlemek için devlet düzenleme kurumu ile birlikte çalışacaktır. Her üç ayda bir yapılan testler, veri boşluklarını en aza indirmeye ve mevsimsel hayvan sağlığı sorunları ile değişebilecek kullanım alışkanlıklarını yakalamaya yardımcı olacaktır.

Tetrasiklin kalıntıları için program ve test en az 18 ay sürecek ve sonuçları içeren bir durum raporu 2019 Ulusal Eyaletlerarası Süt Gönderileri Konferansında sunulacak.

Neden Antibiyotik Kalıntı Testleri?

Çiftlik hayvanlarında hastalıkları kontrol altına almak, önlemek ve tedavi etmek için çiftçilere çeşitli FDA onaylı ilaçlar sunulmaktadır. Bir ineğin hastalığının bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığından şüpheleniliyorsa, inekler antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Federal yasa, süt üreticilerinin, kullanılan belirli antibiyotiğin ineğin vücudunda kaç gün kaldığını takip etmelerini ister.Bu, bir süt ineğinin sütünün yalnızca sağlıklı ve antibiyotiklerden temizledikten sonra insan kullanımı için toplandığı anlamına gelir. O zamana kadar, antibiyotikli süt devlet düzenlemelerine uygun olarak atılır.

Herhangi bir antibiyotik izinin süt kaynağına girmesini önlemek için FDA, tüm sütün, süt işleme tesisine ulaştığında beta-laktam ilaçlar gibi yaygın olarak kullanılan antibiyotikler için test edilmesini istemektedir. Pozitif test edilen herhangi bir süt, süt işleme tesisi tarafından reddedilir. Ek olarak, FDA yılda yaklaşık 40.000 perakende hazır süt örneğini antibiyotik kalıntı varlığı için test etmektedir.

Kaynak : idfa.org


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir