1 Yıl Bozulmayan Elma: Kozmik Kütür


Buzdolabında bir yıl kadar bozulmadan muhafaza edilebilen ve üzerinde çalışma süreci yirmi yıl süren yeni bir elma türü pazar günü ABD’de satışa sunuldu.

İlk olarak 1997 yılında Washington Devlet Üniversitesinde (Cosmic Crsip) Kozmik- Kütür olarak adlandırılan melez elma geliştirilmeye başlandı.

Sert, kütür ve sulu olarak ifade edilen elmanın piyasaya sürülme maliyeti yaklaşık olarak 10 milyon dolara mal oldu. Üzerinde barındırdığı açık sarı beneklerin uzak yıldızlara benzetildiği için kırmızı elmaya, Kozmik Kütür adı verildiği ifade edildi. Ağaçlardan verim alma sürecinin 3 yıl sürdüğü belirtilirken Washington Devlet Üniversitesinin yürüttüğü yetiştirme programının yöneticilerinden Kate Evans,” elmaların buzdolabında yaklaşık olarak bir yıl kadar lezzetinin bozulmadan muhafaza edilebileceğini söyledi”. Uzun çalışmalar sonucunda geliştirilen Kosmik Kütür ağacının Washington da 12 milyondan fazla dikildiğini, katı lisans sisteminin, ABD’nin başka bölgelerinde yetiştirilmesinin izin verilmediği öğrenildi.

Kaynak: BBC